20. 12. 2013.

Kod Zoke u poseti

Šta me je prvo privuklo da posetim njen blog? Bio je to recept, iz kasnije moje omiljene sekcije Fit&Yummy. Pravila sam tu lazanju uporno jer nam se vrlo svidela, slikala i htela da slika bude bar malo nalik na Zokinu. To nisam nikad objavila samo slike radi pa ni sad neću.

Tako lepe slike verovatno neću nikad uspeti da napravim. Slikala ona nešto što nam je napravila ili slikala Perast, more i sunce, sve je to baš lepo.

Da nedužim, sve čestitke Zoko. Moju kolekciju recepata si baš obogatila!

Izabrala sam par recepata. Svi su bili smazani za tren oka a neke sam morala da ponovim da bih imala šta da slikam.

U naslovu će biti put do Zokinog originala recepta.

 

 
Ovaj sam recept izdvojila još prošle godine ali tek sad sam ga isprobala. Zaista ukusna čorbica, prešlo mi je u naviku da kad god nešto pečem u rerni ćušnem i neko povrće pored ako ima mesta. U zadnje vreme to je bundeva i beli luk J


 
Nažalost Zokina crvena šerpa u kojoj je spremala ovo jelo je večni predmet mojih želja. No to me nije sprečilo da spremim ovo jelo u zemljanom pekaću iz Zlakusa. Kada idete na Zlatibor svratite u ovo selo da vidite kakva sve čuda prave od gline ovi ljudi.

Puno sastojaka ali zato blaženstvo ukusa! Obavezno ga iskrčkajte vredano je truda još kako!

  
  
Letos sam često pravila ovaj ukusni recept jer sam u bašti uvek imala tikvice, paradajz  i blitvu a sir uvek u frižideru. Lepa jesen nam je podarila bogatstvo povrća pa su kaneloni pravljeni doskoro.
 


 
Nisam baš neki ljubitelj crnog piva ali je u ovom receptu uz ostalo dalo jedan divan ukus.

U našoj kući se često jede gulaš, sigurno ću ga praviti još koji put na ovaj način!

 
 

Isprobah i ovaj lepi slatki hlebčić. Moram priznati da sam malo smanjila količinu šećera ali je bio sjajan. Uz topli kakao ili kafu, mmm.  Ponovljen nekoliko puta J

Imam želju još neke lepote da isprobam ali ima vremena.
 
Isprobala sam ove divne recepte sa bloga "My pans and pots" u sklopu igrice za gastro blogere "FBI rukavice"

6. 12. 2013.

Neobični pužići



 
Neobični pužići su kao predanje. Lana ga je isprobala sa portala Pošalji recept, Snježana je bila inspirisana Laninim pužićima a ja? Kad su ih pravile ovako dve vrsne food blogerke i kažu da su odlični, što bih ja sumnjala?

Recept me je baš zaintrigirao. Svakakve sam pite pravila ali od kora pa sa kvascem i brašnom, baš nisam.

Navešću vam Lanin recept:

10 tankih kora
1 paketić svežeg kvasca
2,5 dl mleka
6 kašika brašna
100 g margarina
malo soli

fil po želji (sir, spanać, mleveno meso, pečurke itd.)

Moja izmena se sastojala u zameni margarina mašću. Sve ostalo sam radila kao Lana i Snježana na čijim blogovima imate ceo postupak pripreme.
 
Pita se fino listala, još lepše mirisala a moji ukućani su oduševljeni. U pravi mah su mislili da sam pravila pitu od lisnatog testa J

Isprobajte obavezno!

27. 11. 2013.

Štapići sa sirom


Brzo i  jednostavno, od namirnica koje manje više uvek imamo u frižideru. Zgodno za brzinski doručak ili večeru, za đaka da ponese za užinu.

Potrebno vam je:

Sir
Brašno
Prašak za pecivo
1 jaje
Mast ili maslinovo ulje za prženje
Opciono: Prženi susam, biber, vlašac...

Nisam navela količine jer ih stvarno pravim od ostataka sira pa od toga zavisi koliko ću staviti brašna. Brašna je potrebno koliko da se zamesi glatko testo koje neće prijanjati za podlogu. Znači, dodavaćete brašna dok radna površina ostane bez brašna a testo se nelepi za podlogu. Ovo je važno da vam višak brašna ne bi goreo na dnu tiganja dok ih budete pržili.

Viljuškom izgnjavite sir i jaje, dodajte željene dodatke,  postepeno dodajte brašno pomešano sa praškom za pecivo.  Od dobro umešenog testa razvite dugački pravougaonik, radlom isecite štapiće oko santimetar debele. Pre stavljanja u vrelu mast ili ulje, zavrnite ih u spiralu. Pržite ih u nešto dubljoj masnoći da bi mogli sa dve viljuške da ih okrećete samo jednom.

Krajnje jednostavno i brzo uz jogurt odličan doručak.

9. 11. 2013.

Pica na podlozi od tikvica

Po mnogo stvari ćemo pamtiti ovu jesen. Naravno, najviše po tolplim danima. Neki su izgledali kao letnji a ovi na izmaku lepog vremena na prolećne. Tako se i priroda ponašala. Nikada nisam na pijaci viđala u ovo doba godine toliko prolećnog povrća, mlad sremuš u novembru!?



Tu lepotu pijace sam iskoristila da isprobam recept sa bloga Seattle Local Food. Na blogu možete videti original recepta od koga moje izvođenje ne odstupa mnogo.

Za ovu picu vam je potrebno:

Oko 1,5 kg tikvica
2 jaja
50 gr parmezana
100 gr gaude ili nekog sličnog sira
200 gr mlađeg kozjeg sira ili mocarele
3 kašike vrlo ukuvanog paradajza ili kečap
1 srednja glavica crvenog luka
100 gr slaninice
100 gr neke pikantne roštilj kobasice
200 gr čeri paradajza
so, biber

Kako sam je pravila?

Tikvice sam izrendala i posolila. Dobro ih izmešala.



Izrendane tikvice sam posle nekog vremena premestila u cedilo. Zavrtala sam tkaninu dok i poslednja kap nije bila isceđena.



Tako dobro isceđene tikvice sam pomešala sa jajima, parmezanom, gaudom i biberom.



Ovu smesu sam rasporedila na pleh od rerne obložen peki papirom. Na utapkane tikvice sam namazala kečap,  stavila kolutove luka, rasporedila slaninicu,  kobasice, čeri paradajz i grubo izmrvljen kozji sir.



Picu sam pekla na 200 stepeni na jednoj prečki ispod sredine rerne oko 25 minuta.



Vrlo nam se svidela. Nema trunke brašna a ipak pica :-) 

31. 10. 2013.

Pašteta od tunjevine i leblebija




Kad sam videlela temu koju nam je za ovaj mesec zadala Ivana nisam se baš obradovala. No, onda mi je kliknulo. Napraviću i poslaću joj ono što pravim bar jedno nedeljno.

Od kada je Milkica objavila ovaj recept pravim u raznim varijantama ovu paštetu. Neki put napravim i duplu meru pa pošaljem i unuku jer on sem sve ribe obožava tunjevinu.

Recept je krajnje jednostavan i mnogo lep. Oni koji su propustili da ga isprobaju - evo sad će se podsetiti.

Neću pisati ni sastojke ni postupak izrade već su vam dati samo link do recepta. Ko zna na šta ćete lepo kod Milkice naći J

Samo ću vam reći da nekad dodam inčune, sitno seckane crne masline ili sušeni paradajz. Ako volite ljuto lako je dodati odozgore još bibera ili ljutu turšiju od parpičica i grožđa. Najlepša mi je na krutonima od Tonus hleba.

Pravite i uživajte!

FBI kod Zorice


Na Zoricinom blogu ima dosta lepih recepata, međutim ako ih odmah ne pinujete teško ih je posle pronaći. Treba zaista da budete FBI istražitelj J

Odabrala sam dva recepta u našem slučaju jedan ručak. Svi su bili zadovoljni, pogotovo jer su što se tiče krompira bile dve Zoricine kombinacije.




Čorba je slasna i aromatična, biće napravljena ko zna koliko puta ove zime. Volimo prepečeni lešnik u ovoj vrsti čorbice zato je bio dodatak i u ovoj. Toplu čorbicu toplo preporučujem J




Svake godine dobijemo nešto organski gajenog krompira  logično je bilo isprobati ovaj Zokin recept. Šta lepše ima nego kad krompir sjedinite sa belim lukom ili slaninicom?

Stigli smo do kraja perida predviđenog za istraživanje vrlo raznovrsnog bloga Cooking with Zokie. Naime, u okviru igrice za gastro blogere FBI rukavice, koju je osmislila Maja sa bloga Cooks and Bakes,  istražili smo blog koji piše Zorica – Pomoravka.

9. 10. 2013.

Pita sa piletinom i karamelizovanim crvenim lukom


Čim sam videla Jelenin recept znala sam da je on sutra za ručak. Volimo i pite i tartove. Posebno mi se svideo jer je testo sa mašću. Tartove isključivo pravim sa maslinovim uljem ili puterom.

 
Recept sam malo modifikovala. Dodala sam karamelizovani crveni luk na osnovu pite jer sam imala bareno pileće meso, koje je dosta suvo. Inače mnogo volimo karamelizovan crveni luk. Isprobala sam ga jednom sa Aninog bloga i što ona reče: ’I vi ste se navukli’. Vala jesmo, često ga pravim za različite potrebe.

Original recepta pogledajte kod Jelene.
 
 
 
Za moju verziju vam je potrebno:
Testo je kao u originalu:
60g masti
150ml mleka
150ml vode
prstohvat soli
400g brašna
Punjenje:
Karamelizovani luk:
2 veće glavice ljubičastog luka
1 puna kašika smeđeg šećera
2 kašike balzamiko sirćeta
 prstohvat soli
 prstohvat bibera
 komadić maslaca, maslinovo ulje

2 čena belog luka, sitno seckana
300gr kuvanog belog mesa
100g dimljene polusirove roštilj kobasice
1 crvena paprika iseckama na kockice
1 ravna kašičica soli
2 kašike viskija ili nekog jačeg pića
200ml pavlake za kuvanje
1 kašičica suvog bosiljka i svež peršunov list
40g  rendanog parmezana ili grana padana
1 kašika senfa
Priprema:
Zagrejte mast sa mlekom, vodom i soli. Umešajte brašno, umesite glatko testo. Ostavite pokriveno u frižideru da se ohladi.
Roštilj kobasicu sam ustnila i na teflonskom tiganju kratko ispžila sa kockicama paprike. U to sam dodala barenu piletinu koju sam imala u zamrzivaču i sve ostale sastojke. Možda ćete primetiti da sam stavila 200ml pavlake za kuvanje. Stavila sam više jer je bareno pileće belo meso mnogo suvlje nego prženo.
Od umešenog i rashlađenog testa sam odvojila deo za tračice. Ostatak testa sam razvukla na veličinu tepsije 24 cm. Izbockala viljuškom, rasporedila karamelizovani luk a zatim pripremljenu masu od belog mesa. Pitu sam finiširala mrežom od tankih traćica testa.
 

 
Pecite je 45 – 50 minuta na 1800C da porumeni.
Poslužte uz pivce i uživajte u ovoj Jeleninoj divoti!
 
 

17. 9. 2013.

Pile na tegli


Šta će pile na tegli? Dobro pitanje a odgovor jednostavan. Nema više ražnja u rerni, ventilator treba da ga zameni. Međutim, to nije to! Zato se pile smestilo na teglu a mi oduševljeni tom idejom!

Celo pile ili delove najčešće spremam sa ovim začinima. Ima varijacija sa dodatkom limuna, jogurta i raznih travki, ali ovo su sastojci koji postoje uvek u kući.



Potrebno vam je:

Pile oko 1300 gr
1 u vrh puna kašika senfa, pirea od paradajza
1/2 kašićice bibera
1 u vrh puna kašičica meda
2 kašičice soli
travke po izboru

 

 
Priprema:
Pomešajte sve začine u homogenu smesu. Obično koristim senf u prahu ili pomešam nekoliko vrsta senfa, kako šta kad imam.
Smesom dobro istrljajte pile sa svih strana. Najbolje je da to uradite odmah ujutru, da bi meso upilo što više začina. Tako pripremljeno pile nataknite na teglu. Pile na tegli stavite u neku tepsiju na najniži deo rerne.
Pecite na 2000C sa ventilatorom dok ne postane braon tj dok kožica na bataku malo nepukne. To što pile postane crnomanjasto i kasnije bude vrlo sočno je zasluga meda.
Svako u kući ima neki omiljeni deo. Moji su leđa i krilca, to mi je najslađe. Kada je mama svojevremeno isto to jela uvek sam je terala da uzme nešto drugo a sad ja to isto radim.
 
 

 

Zahvaljujem se Mariji Petrović koja je i ovog puta uskoćila da mi popravi slike koliko se one popraviti mogu J

  

20. 8. 2013.

Lazanja sa tikvicama i paradajzom



Kad napolju zvezda peče danima, kad razmišljate šta za ručak, gde vam pogled prvo padne? Naravno na frižider i zamrzivač. Na ta dva mesta uvek ima nečeg od čega se može napraviti nešto. Zato uvek pustite mašti na volju.

Biće vam potrebno:
1 kg tikvica
1 kg zrelog paradajza
pola kg starijeg sira, ja sam stavila kozji sir
malo nekog tvrđeg kačkavalja
oko 200 gr kora za lazanju
maslinovo ulje
so, biber, origano

Priprema:
Dobro oprati tikvice i paradajz. Nekoliko sati pre pripreme ih iseći na deblje ploške, posoliti i staviti ih u cediljke da se dobro ocede.
Kore za lazanje malo obarite, rešetkastom kašikom ih izvadite na ubrus da se ocede.
Oceđene tikvice malo izgrilujte na maslimovom ilju, papirom upite višak ulja.
Podmažite pleh ili vatrostalnu činiju maslinovim uljem. Dno pokrite korama a zatim neizmenično ređajte tikvice, sir, kore, sir, paradajz i tako redom dok ne utrošite sve sastojke. Ređanje završite sa korom koju ćete premazati maslinovim uljem.
Tepsiju stavite u prethodno zagrejanu rernu na 180 0C oko 20 – 30 minuta. Pred sam kraj pečenja, isključite rernu i odozgo pospite rendan kačkavalj. Čim se kačkavalj otopi izvadite iz rerne i poslužite.
Baš smo lepo ručali a ovaj ručak ćemo sigurno ponoviti. Sigurno bi bilo lepo dodati i plavi patlidžan i beli luk.
Uverila sam se da je lazanja dobra i bez obilja bešamela i paradajz sosa a sam tim i mnogo manje kalorična J

1. 7. 2013.

Recepti sa druženja na Adi

Susret blogera koji pišu o hrani, na Adi, mi pričinjava veliko zadovoljstvo. Neko lagano uzbuđenje me uhvati čim pročitam pozivno pismo. Čini mi se ovog puta i više nego prilikom prvog susreta jesenas. Ko će doći, šta će devojke spremati, koga ću novog upoznati? Šta je tu vrednije? Nova hrana koju ću probati ili ljudi koje ću sresti? Svakako ljudi. Još prilikom prvog susreta jesenas, oduševila me je pozitivna energija koja vlada na tim susretima. Svet oko nas nije ni malo ružičast, pun je različitih briga, zato je vreme provedeno na Adi dragoceno.

Upoznala sam neke nove ljude ali neka se niko ne naljuti baš sam se obradovala kad sam videla Gagu i Oliveru koje su navratile. Blogerski vukovi nema šta a istovremeno tople i jednostavne osobe.

Za susret ove godine sam odabrala tri recepta. Korpice sa karamelizovanim lukom i punjeni krastavac sam pravila više puta a Dunjine Lurske šnite prvi put. Izbor mi je bio pravi jer kući skoro ništa nisam vratila. Ili se devojkama svidelo ili sam donela malo :-)

Da krenem sa receptima.

Korpice sa karamelizovanim lukom



Foto: Maja Babić



Kada je Ana objavila recept za burger sa karamelozovanim lukom baš je pobudila u meni radoznalost da isprobam ovaj luk. Odmah sam ga isprobala i što reče Ana - i vi ste se navukli na njega! Ne samo mi već i gosti, jer sam ove korpice pravila za slavsko predjelo. Nestale su za čas sa tanjra.

Korpice sam davno preuzela od naše Lane. Osnovne sastojke sam u potpunosti preuzela a pravila sam ih po potrebi u raznim varijantama, uz dodatak spanaća, dobro uprženog ajvara, sa dosta zelenog bibera i sa alevom paprikom. Sve varijante su odlične te vam ovaj recept toplo preporučujem.

Napunjenim korpicama sam dodala malo mešavine kozjeg sira i pavlake i malo zelenog bibera na kraju.



Punjeni keastavac
(Original recepta)


Foto: Maja Babić


Recept sam videla još prošlog leta. One strašne vrućine su prosto zahtevale nešto lagano i osvežavajuće. U ovom receptu sam prepoznala upravo to i nisam pogrešila. Pravila sam ih sa raznim punjenjima. Ovom prilikom izabrala sam punjenje koje će prijati i vegetarijancima. Origilal recepta je baš egzotičan za moje uslove, imeđu ostalog račići, ali sigurno je odličan.


Potrebno vam je:

Glatki krastavci koje nije porebno ljuštiti

Neki stariji sir, ja sam stavila kozji

Sušeni paradajz

Zeleni ili crni biber

Malo maslinovog ulja

Mali čen belog luka

So

Grančica mirođije


Postupak:
Na dobro opranom krastavcu napravit nožem brazde. To i nije mnogo važno ali je vrlo dekorativno. Zatim ga iseći na komade željene veličine, izdubiti, odtraniti semenke, ali ne do kraja, prosto napraviti čašice. Posoliti, okrenuti rupom za punjenje na dole i ređati u đevđir da se ocede.

Zatim napraviti smesu za punjenje. Izdrobite sir, iseckajte vrlo sitno sušeni paradajz, dodajte biber i beli luk. Ako je masa suviše suva, drobljiva, dodajte koju kašiku maslinovog ulja. Kozji sir nije baš neka masna vrsta sira te mu ovo ulje baš prija a o ukusu da ne govorim.

Oceđeni krastavac puniti smesom od sira. Ako volite mirođiju, možete ukrasti svaki krastavac sa parčencetom mirođije na vrhu.


Lurdske šnite

Foto: Maja Babić
 
Kada je Dunjin blog bio pod FBI istragom zapazila sam ove štanglice i pinovala recept ali ga tada nisam napravila. Stalno mi je recept bio u mislima i evo zgodne prilike da ga probam, pomislih. Nisam pogrešila, svi koji su probali su bili oduševljeni kao i ja. Nisu na izgled bile lepe kao Dunjine ali ništa zato, ukus je bitan :-)

Naslov recepta je istovremeno i link za Dunjin recept koga sam se u potpunosti pridržavala. Jedino sam jako pogrešila što sam malo duže pekla od predviđenog vremena.

Moram reći koju reč o hrani koju su devojke donele. Prosto nije se sve moglo ni probati. Glupo je, ja uvek probam ono što volim umesto onog što nikad nisam jela pa onda to što nisam probala ponesem kući, oduševim se a osoba koja je to pravila nije tu da joj kažem koloko mi se to sviđa. Ne bih ništa izdvajala jer jednostavno nije bilo loše hrane na stolovima, možda bi bilo nepravedno nešto izdvojiti.

Posebno bih zahvalila Maji koja je slikala ono što sam donela, drugačije ne bi ni bilo ovog posta.

Jedva čekam jesenje druženje u Pančevu kod Milkice i njenih. Mora da će se Ića pitati odkud ovoliki svet:-)



 

6. 6. 2013.

Krem sa jagodama

Ovaj krem možete praviti sa svim bobičastim voćem. Može i sa ostalim ali to nije to. Možda sam ja ovako navikla, vi probajte, pa javiteJ



Izuzetno se brzo i lako pravi. Uglavnom ga pravim otprilike mada sam se sad trudila da zapamtim mereJ

Dok sam ga završavala na pamet mi je pao recept za Jelenine šnenokle, moglo bi se ludo iskombinovati. Možete ga servirati i u čašama, kako volite. Ja sam ga servirala u činiji prečnika 30 cm.
 
 

Potrebno vam je:

5 jaja

10 kašika šećera ili po ukusu

2 kašike gustina

oko ½ l mleka

15 piškota

2 – 3 banane

Jagode

 
Postupak:

Odvojite žumanca od belanaca. Žumanca sa 2 kašike šećera i gustina penasto umutite. Ako je potrebno dodajte malo mleka da bi se žumanca lakše umutila. Ja sam to uradila u super secku, dobra fora.

Stavite mleko da se zagreje. Sipajte umućena žumanca u mleko i na laganoj vatri kuvajte dok se ne zgusne. Nemojte ukuvati sasvim gusto jer onda piškote neće imati šta da upiju.

Od preostalog šećera umutite gust, gladak šam od belanaca. Ponekad dodam i u šam neku jagodicu.

Na dno činije ili čaše, stavite na tri dela izlomljene piškote, zatim, kolutove banana i isečene jagode. Prelite malo prohlađenim kremom. Na vrh stavite šam od belanaca. Dobro rashladite servirajte.

Za ovaj krem vam neće trebati više od 15 minuta a baš ćete se lepo zasladiti.

27. 5. 2013.

Salata obrok


Kad se zasitite klasičnih glavnih obroka, onda izbor pada na neku gustu čorbicu sa dosta povrća i nekom žitaricom ili pak na neku salatu obrok. Ima ih manje i više kaloričnih ali na vama je da izaberete.


 
 
Jedna od tih salata obroka je ova koju ću podeliti sa vama.
Potrebno vam je:
Juneće šnicle
Zelena salata
Rotkvice
Mladi crni i beli luk sa percima
Pečen i usitnjen lešnik
Plavi sir
Hleb (poželjno Tonus)
Maslinovo ulje
 
Za dresing je potrebno:
Balzamiko sirće
Senf
Malo pavlake sa smanjenim procentom masnoće
So, biber
 
Način pripreme:
 
Vrlo tanko istucajte juneće šnicle. Na malo maslinovog ulja šnicle kratko propržite i isecite na tračice. Možete meso iseći na tračice pa tek onda pržiti, sasvim svejedno. Uglavnom kratko da bi meso ostalo sočno.
 
Opranu salatu iseckajte na tračice. Rotkvice i luk na tanke kolutiće. Usitnite pečeni lešnik i plavi sir.
 
Iseckajte hleb na manje kockice, pobiberite, poprskajte maslinovim uljem. Hleb stavite u mikrotalasnu na par minuta, kad ga izvadite, mešajte ga dok se ohladi tj dok ne postane hrskav. Naravno da možete da ga tostirate i u rerni.
 
Pomešajte sve sastojke za dresing. Odličan je i bez pavlake. Ako sami pravite senf to je tek lepota.
 
Dresing stavite u veću činiju, dodajte sve pripremljene sastojke sem lešnika i plavog sira. Sve dobro izmešajte, rasporedite u činije. Pospite usitnjenim pečenim lešnicim i plavim sirom.
 
Ovakve salate pružaju niz mogućnosti za kombinacije. Vreme raznog povrća je nastupilo. Ovu salatu sam pravila krajem marta te mi je izbor povrća bio sužen. Što više povrća koje nije termički obrađeno to bolje.
 
Ovaj recept prijavljujem za igricu "ajme,koliko nas je", Neveni sa bloga "Hleb i lale", koja nam je zadala namirnicu za mesec maj, hleb, hvala za dobru temu. Donela je pregršt vrednih recepata.